Afrika - Keňa - Amboseli
Národní park Amboseli dostal své jméno podle suchého jezera a v jazyku místních znamená "alkalická země". Území bylo odpradávna obydleno Masaji - přírodním kmenem, pro nějž je ulovit lva prestižní záležitostí. Lvů tu moc nezbylo, zato na každém rohu lze narazit na slona. Krajina je poměrně rovinatá (i když leží dost vysoko - nad 1 180 m n.m.), takže velké chobotnatce je vidět už z dálky. NP byl zřízen v roce 1974, ale jeho předchůdce - rezervace Ukamba Game - vznikla už o osmdesátčtyři let dříve. Ráno lze vidět vrchol Kilimandžára, který se kolem poledne schová do mraků, aby se k večeru opět ukázal. Kromě slonů žije v rezervaci několik desítek druhů savců (zebry, žirafy, bůvoli, pakoně, impaly, hyeny, šakali, karakalové) a stovky druhů ptactva.

Afrika - Keňa - Lake Naivasha
Jezero Naivsha je sladkovodní jezero, ležící severozápadně od Nairobi. V místním nářečí znamená "divoká voda", pro náhlé bouře, které mohou nastat. Jezero leží v nadmořské výšce 1884 m a má plochu 139 km2. Je obklopeno bažinou. která se rozkládá na ploše 64 km2. Je domovem značné populace hrochů a přes 400 druhů ptáků. Rybolov v jezeře je zdrojem zaměstnanosti pro místní obyvatelstvo. V polovině šedesátých let, zde žila spisovatelka Joy Adamsonová, rodačka z moravského Krnova, autorka knihy Volání divočiny (Born Free), která vypráví skutečný příběh lvice Elsy.

Afrika - Keňa - Lake Nakuru
Národní park Lake Nakuru o rozloze 188 km2 byl vytvořen v roce 1961. Nakuru znamená v Maasai jazyku "prach". Množství řas v jezeře přitahuje veliká hejna plameňáků. Povrch mělkého jezera lze někdy těžko rozeznat díky neustálému přesouvání růžové hmoty. Přilétají sem tisíce, někdy i miliony plameňáků. V parku žije 25 černých nosorožců, což je největší koncentrace těchto zvířat v Keni. Kromě více než 70 nosorožců bílých jsou zde žirafy Rotchschildovy, prasata bradavičnátá, lvi, geperdi, levharti a v hustých lesích podél jezera jsou poměrně hojné i krajty.

Afrika - Keňa - Masai Mara
Národní rezervace Masai Mara patří mezi nejznámější keňské rezervace s rozlohou 1 672 km2. Byla založena roku 1961. Každoročně je možné sledovat od července do října velkou migraci zvířat, která navazuje v tomto období na migraci z NP Serengeti. Téměř 2 miliony zvířat se každým rokem zúčastňuje tohoto zázraku přírody a vytvářejí obrovská stáda skládající se z 1 500 000 pakoňů, 300 000 gazel Thomsonových a 200 000 zeber Boehmových. Stáda můžou být dlouhá až 40 km. Park má více ekosystémů a tak jsou zde močály a bažiny, skalnaté oblasti, ale největší části parku patří travnatým savanám. Řeka Mara River je důležitou tepnou tohoto území. Masai Mara je proslavená svými šelmami, ze kterých kze běžně vidět lvy, gepardy, hyeny a při troše štěstí i levharty. V Masai Mara žije mnoho dalších druhů zvířat jako jsou žirafy,různé druhy antilop nebo nosorožec dvourohý. Řeky v parku jsou plné hrochů a krokodýlů. Spousta zvířat se pohybuje i za hranicemi parku, protože hranici netvoří žádný plot, ale pouze pomyslná čára na mapě.

Afrika - Keňa - Mwaluganje a Shimba Hills
Mwaluganje Elephant Sanctuary (Svatyně slonů) se nachází pouhých 45 km od Mombasy. Nachází se v ekosystému vyznačujícím se skalnatými kopci, strmými hřebeny, útesy a vodopády. Hlavním lákadlem jsou sloni. Tato oblast je historické stávaniště sloních samců, jejichž sloní rodiny žijí v sousední rezervaci Shimba Hills a společně tráví čas v době říje. V rezervaci roste několik druhů cykasů, které se vyvinuly před 300 miliony let a velké množství baobabů. Tyto podivuhodné africké listnaté stromy mohou mít kmeny až o průměru 9m a výšku 18m. Obří exemláře mohou být staré i několik tisíc let. Více než 200 rodin žijících v této oblasti, dalo v roce 1993 část své půdy pro vznik rezervace, aby nedocházelo nadále ke konfliktům se slony, kteří ničí jejich úrodu. Dnes žijí tyto rodiny v blízkosti rezervace a jejich příjmy jsou vyšší z cestovního ruchu než ze zemědělství. Národní rezervace Shimba Hills leží 33 km od Mombasy a 15 km od pobřeží Indického oceánu. Více než 50% ze 159 vzácných rostlin v Keni se nachází právě zde. V rezervaci žije v současné době asi 500 slonů a také další vzácný druh a to antilopa vranná. Asi 100 těchto antilop zde tvoří jedinou životaschopnou populaci v Keni.

Afrika - Keňa - Tsavo East
Tsavo East National Park je nedílnou součástí NP Tsavo West. V roce 1948 byl založen park Tsavo o celkové rozloze 20 812 km2 (Středočeský kraj má rozlohu 11 014 km2), který byl v témže roce rozdělen na dvě části. Britové postavili přes toto území v roce 1898 železnici. Legenda vypráví o lidožravých lvech, kteří terorizovali stavební dělníky. Tato legenda se stala předlohou k filmu Lovci lvů s Michaelem Douglasem a Val Kilmerem. Tsavo East je rovinatější a převažují travnaté savany a polopouště. Jeho porost tvoří většinou trnité akácie. V parku jsou velká stáda slonů. Je známý bezhřívými lvy a "červenými slony", kteří mají červenou barvu kůže, protože se na ochranu před sluncem a hmyzem posypávají a válejí v prašné půdě. V parku žijí také zebry, bůvolci, vodušky, pštrosi, hroši, krokodýli a mnoho dalších.

Afrika - Keňa - Tsavo West
Součástí NP Tsavo East (12 747 km2) je Tsavo West (8 065 km2). Příroda v této části je rozmanitější. Zajímavostí jsou Mzima Springs, která zásobuje pitnou vodou Mombasu a lávová pole, která vyvřela před 100 lety. V průzračné vodě Mzima Springs je možné pozorovat hrochy, krokodýly a velké množství modrých ryb. Pytláci a sucha mají na svědomí devastaci slonů a nosorožců. Oba druhy se již zotavují. Tsavo West má přes 2 000 km dobře udržovaných a značených cest. Vedle slonů zde žije mnoho lvů - někteří nepochybně potomci slavných lidožroutů z období stavby železnice v 19. století. Z dalších predátorů je to hyena, šakal, gepard, serval, karakal a levhart.

Afrika - Tanzánie - Lake Manyara
Zde bude informace o tomto NP.

Afrika - Tanzánie - Ngoro Ngoro
Zde bude informace o tomto NP.

Afrika - Tanzánie - Serengeti
Zde bude informace o tomto NP.

Afrika - Tanzánie - Zanzibar
Zde bude informace o Zanzibaru.

Praha 23.6.2010
Po dvouletém koketování s myšlenkou na vlastní stránky, se tak dnes konečně stalo. Bude trvat asi delší dobu, než budou hotové. Děkuji Petrovi Malečkovi a mé dceři Kateřině, kteří se zasloužili o to, že stránky vůbec existují. Bez nich bych si mohl prohlížet a ukazovat fotky asi jenom v rodinném albu.